Chemické podřezání zdiva

Podřezání zdiva (nebo podřezání domu) je jedna z metod pro zabránění vzlínání vody zdivem.

Příčinu vlhkosti v interiéru řešíme komplexně, voda v domě má svou příčinu, kterou je třeba v ideálním případě nalézt, odstranit a tím zamezit dalšímu šíření vlhkosti v domě. Podřezání zdí zamezí pohybu vody z podloží přes zdi do interiéru. Tento zákrok je však vůči domu, ať už starému nebo novému velmi agresivní, prakticky se provede několikamilimetrový řez pod celý dům (nebo jeho sanovanou část) a do vzniklé spáry se natlačí nová hydroizolace.

Mohou to být podle preferencí např. hydroizolační plechy nebo různé typy fólií, např. polyethylenové. Dokonce se používají i klasické bitumenové pásy, které jsou k poškození nejvíce náchylné. Následně si dům opět „sedne“, což může být příčina statických poruch, větších či menších trhlin a pod. Samotné řezání způsobuje sekundární problémy, jako extrémní množství prachu, hluku, hrozí poškození potrubních či kabelových rozvodů domu, poškození fasády, omítek, obkladů v koupelnách.
Také pro použití technologie podřezávání je nutný manipulační prostor kolem domu, z těch praktických například dobré sousedské vztahy kvůli přístupu na pozemek nebo úklidu. Pravděpodobně také nebude možné během prací dům obývat.

Podle rozsahu prací a závažnosti poruchy je vhodné řešit hydroizolaci stavby komplexně, řešit tzv. ,,hydroizolační vanu,, jako celek. Čili je nutno napojit novou hydroizolaci stěn s původní hydroizolací objektu nebo provést kompletně novou hydroizolační vanu. To představuje vybourat podlahy, natáhnout zcela novou hydroizolaci, napojit ji na hydroizolaci pod stěnami a nazpět vyhotovit podlahy v domě. Tyto práce se obvykle provádějí u starých objektů a kompletních rekonstrukcí, pokud má objekt vážné problémy s vlhkostí. Tímto způsobem vznikne zcela nová hydroizolační vana. Při lokálních poruchách se obvykle řeší pouze daná část domu.

Samozřejmostí je individuální přístup ke každému objektu, každý je jiný, jinak postavený, v jiných základových poměrech s jiným složením podzákladových vrstev, sklepem či bez, s různou možností přístupu a v konečném důsledku s jinou poruchou. Metoda odstranění vlhkosti z domova se tedy nastavuje na míru pro každý dům či jiný objekt, její součástí je velmi podrobná obhlídka poruchy a domu jako celku, okolních poměrů, vyhotoví se případně sondy, pokud neexistuje dostatečná projektová dokumentace.

Odstranění vlhkosti je obvykle kombinací dvou i více metod. Zbytková vlhkost nad úrovní podřezání se vysušuje ze zdiva rychleji pomocí sanačních omítek, které svými vlastnostmi umožňují rychlé odpařování vody z povrchu omítky a tím pádem z konstrukce.

 

 

Chemické podřezání zdiva v principu vytváří přesně stejný efekt jako mechanické podřezání, ale ke stavbě samotné není tak invazivní a agresivní. Stavba „netrpí“ a neobjevují se žádné dosedací trhliny či praskliny či problémy se statikou. Rovněž nehrozí sekundární problémy, méně prachu a hluku, snižuje se pravděpodobnost poškození potrubních, elektrických či jiných rozvodů domu, není nutné likvidovat obklady.

Není nutný takový manipulační prostor kolem domu a v případě nemožnosti přístupu na sousední pozemek (zakázaný nebo nemožný vstup, špatné sousedské vztahy apod.) lze pracovat i zevnitř z interiérové strany. Velký bonus je ten, že není nutné opustit dům během prací a při samotné práci nevzniká mnoho odpadu. Úklid pak není tak časově náročný.

Při chemickém „podřezání“ se vytváří liniová bariéra ve stěně za pomoci injektážních hmot. Jednou z možností je materiál KOSTER CRISIN 76 Concentrate, nebo materiál KOSTER CRISIN Cream. Tyto materiály změní vlastnosti kapilár a nedovolí vodě vzlínat směrem vzhůru. Podle typu materiálu (cihly, kámen, smíšené zdivo a další), tloušťky stěny, typu poruchy se zvolí typ injektážní hmoty, vzdálenosti vrtů jsou obvykle od sebe 10cm. Hloubka vrtů na cca 90% šířky stěny (resp. cca 5cm od konce stěny).

Vrty se beztlakovou metodou naplní injektážní směsí, která se během pár dní vstřebá do zdi a dostane se až 7cm od samotného vrtu. Jelikož vrty jsou ve vzdálenosti obvykle 10cm, tak linie vrtů vytvoří pro vodu nepropustnou liniovou bariéru pod celou injektovanou délkou stěny.

Rozdíl mezi vlhkou stěnou pod linií injektáže a již vysychající stěnou nad úrovní injektáže je patrný již druhý den. Injektážní hmota se během následujících dnů zcela absorbuje. Jeho působení je trvalé a také je odolný vůči agresivním látkám běžně se vyskytujícím ve vzlínající vodě, která rozpouští a bere s sebou vše, co cestou do domu potká. Prázdné díry po vrtech se opraví vysprávkovou maltou.

Tímto je příčina vlhkých zdí odstraněna a zbytková vlhkost se vysouší sanačními omítkami. Pro urychlení efektu vysoušení se v linii vrtů (obvykle soklová část stěny) osadí odvětrávací lišty, které svými větracími otvory umožní přímý přístup k vlhké stěně a urychlují sušení. Soklové lišty jsou zapracovány do omítek, jsou bílé barvy a na sanované stěně nepůsobí rušivě.

 

technický manažer - Ing. Jan Lukačovič