Hydroizolace koupelny - svépomocí

Předěláváte koupelnu, stěny v koupelně nebo řešíte zcela nové obklady a dlažby v novém domě či bytě? Správní mistři Vám jistě doporučí nezapomenout na hydroizolaci koupelny.

 

Ptáte se na co?

Hydroizolace pomůže ochránit cizí, ale také Váš majetek v případě poruchy či nepředvídatelné události při vytopení koupelny. Voda se nedostane pod konstrukci podlahy a v první řadě nevytopíte souseda pod Vámi. Také voda pod podlahou nebude způsobovat degradaci navlhlých stavebních materiálů a vlhké stěny při soklu u Vás či u souseda.

A jelikož je voda uzavřena mezi konstrukcemi stropu a podlahy, její vysušení je přirozenou extrémně zdlouhavé a v případě větší katastrofy se musí vysušit vhodným zařízením firmou, která se těmto pracím věnuje. Tam mohou vzniknout další škody při bourání otvorů přes betonový potěr podlahy, přes které se bude voda vysoušet, poškodí se dlažba, případně parkety, nejsou-li již zničeny vytopením atp.

 

Takže jak na hydroizolaci koupelny?

Zde je pár rad při izolačních pracích materiálem KOSTER BD 50, ale postup je univerzální a může se použít iu jiných materiálů.

Začínáme ve fázi, kdy je starý obklad osekán spolu se starým lepidlem a případné nerovnosti podkladu jsou srovnány vysprávkami, resp. ve fázi holobytu, kdy je nový dům/byt omítnut a je zhotovena podlaha (betonový potěr). Je vhodné přeměřit svislé plochy, zda jsou svislé a vodorovné plochy, zda jsou opravdu vodorovné. Pokud ne, je třeba to opravit, ať už stavebním lepidlem nebo nanesením další vrstvy omítky.

Na omítky v koupelnách jsou kladeny vyšší nároky, jako například na omítky v obýváku. Ne však kvůli estetice, ale kvůli dodržení rovinatosti a pravých úhlů v rozích a koutech, protože tyto nerovnosti by se promítly do obkladu. V obýváku se nerovnosti skryjí snáze, tam se obvykle neklade dlažba. Nedodržené pravé úhly lze skrýt například diagonálním kladením dlažby.

Vyspravený podklad je třeba napenetrovat, aby se hydroizolace správně přichytila. Samozřejmě si podklad předem vysáváme průmyslovým vysavačem pro dokonalý výsledek.

V případě použití KOSTER BD 50 se aplikuje KOSTER BD 50 Primer. Základní nátěr použijeme v případě savých suchých podkladů, což sádrokarton, betonový potěr či omítky určitě jsou. Penetrační nátěr pronikne do podkladu a vytvoří vhodný adhezní můstek pro aplikaci hydroizolace. Hydroizolaci můžeme aplikovat po cca 3 hodinách.

Po třech hodinách následuje aplikace dilatačních pásků. Dilatační pásky je nutno aplikovat v rozích a koutech, kde nejvíce hrozí prasknutí či poškození hydroizolačního nátěru dilatačními silami. Ty se nejvíce projevují v místě přestupu vodorovné plochy na svislou, kde se setkávají dva různé dilatační celky, stěna a podlaha. Obzvlášť, pokud máte nainstalované podlahové topení, kde změna teplot při zapnutém a vypnutém topení způsobuje jemné pohyby podlahy, kterou tvoří betonový potěr, plovoucí, na vrstvě tepelné izolace.

Tyto síly se projeví, i když podlahové topení nemáte. V případě systému KOSTER BD 50 lze použít vyztužovací pásku KOSTER BD Flex Tape K120 (páska s dilatačním pogumovaným středem) nebo vyztužovací textilii KOSTER Superfleece (vysokopevná polyesterová netkaná textilie).

Pásky se aplikují způsobem nátěr-páska-nátěr, čili natřete v rozích vrstvu hydroizolace (v případě BD Flex Tape K120, která má šířku 120mm, stačí natřít 7cm na podlahu a 7cm na zeď, resp. 7cm na jednu zeď a 7cm na druhou kolmou zeď v koutě, který potřebujete přeizolovat.V případě Superfleece, který má šířku 100mm, stačí natřít 6cm a 6cm). Do nátěru vložit textilii, zatlačit ji štětcem pěkně rovně, nezvlnit ji, zatlačit ji úplně do pravého úhlu a zatřít vrstvou hydroizolace.

Pokud se předpokládají větší dilatační pohyby, lze v případě použití BD Flex Tape K120 vynechat nenatřený čistý pruh přesně uprostřed pod gumovou částí pásky. To způsobí správné dilatování pásky v případě větších pohybů. Ten vynechaný pruh ale nesmí být příliš široký, aby se páska správně nalepila a byla funkční. Takové řešení lze použít v případě velkých koupelen, při běžném použití v malých koupelnách bez problémů aplikujte hydroizolaci pod pásku celoplošně.

Při přestupech potrubí, například vývodu vody pro baterii ve sprše aplikujte manžetu, což je vyztužovací textilie velikosti 350x350mm, která je součástí balení KOSTER Wetroom KIT nebo použijte například pásku Superfleece. Odstřihněte kousek pásky, třeba 30cm, vystřihněte otvory ve vzdálenostech vývodů vody, obvykle 100 nebo 150mm a nalepte pásku hydroizolací, jako při páskování rohů, tzn. nátěr, vložit textilii a zatřít vrstvou izolace.

Po proschnutí páskování aplikujte hydroizolaci celoplošně. Minimální plochy pro aplikaci jsou podlaha s vypáskováním na stěny a prostor ve sprchovém koutě do výšky cca 2m, popřípadě prostor vedle vany do výšky cca 1,5m. Svislé rohy ve sprchovém koutě au vaně by měly být vypáskovány. Minimální množství jsou dvě vrstvy, spotřeba cca 0,5kg/m2/1 nátěr. 

Finální spotřeba cca 1kg/m2. Po uplynutí cca 20hodin lze položit dlažbu, resp. obklad koupelny.

Před aplikací si přečtěte technický list produktu a řiďte se pokyny výrobce. Používejte vhodné ochranné pomůcky (rukavice, brýle). V tomto postupu jsme používali materiály hydroizolaci KOSTER BD 50, penetrační nátěr KOSTER BD 50 Primer, vyztužovací textilie KOSTER BD Flex Tape K120 a KOSTER Superfleece. Tyto materiály si můžete pořídit samostatně nebo spolu v praktickém balení s názvem KOSTER Wetroom Kit, které obsahuje komplet pro hydroizolaci Vaší koupelny.

 

 

 

technický manažer - Ing. Jan Lukačovič