Hydroizolace sklepa - svépomocí

Jak na hydroizolaci sklepa svépomocí?

Vlhkost ve sklepě je způsobena zejména spodní vodou a vlivem poškození hydroizolačního systému nebo nedostatečnou resp. nefunkční hydroizolací. Tehdy dochází k průsakům vody a zemní vlhkosti přes obvodové stěny a podlahy do interiéru sklepa. Tato skutečnost má za následek poškození vnitřních omítek stěn, podlah a rozrušování stavebních materiálů. Jelikož ve sklepě je většinou větrání nedostatečné, nemůžeme tak případnou vlhkost odvětrat.

 

Jaké vlastnosti má mít hydroizolační materiál?

Pro úspěšnou hydroizolaci by ideální produkt měl mít následující vlastnosti:

  • Hydroizolační produkt se musí neoddělitelně spojit s podkladem a tím pádem nemůže být odtlačen tlakem vody
  • Materiál musí umožňovat difúzi vodní páry, takže vodní pára může pronikat přes vytvrzený povrch
  • Produkt musí odolávat vodnímu tlaku z negativní strany
  • Měl by se jednoduše aplikovat
  • Produkt by měl obsahovat krystalizující látky, které utěsní i drobné, sekundární trhliny

 

Hydroizolační systém pro izolaci z pozitivní i negativní strany

Nejčastějším řešením je vodotěsně zajistit stěny z vnitřní strany. Materiál KÖSTER NB1 GREY kombinuje všechny tyto vlastnosti. Může být použit proti zemní vlhkosti, tlakové i netlakové vodě. KÖSTER NB1 GREY je hydroizolační, těsnící suspenze s krystalizujícími a kapiláry těsnícími složkami. Je odolný vůči tlaku vody o velikosti 13 barů na negativní straně (130m vodní sloupec) a nevyžaduje odstranění vlhkosti.

 

Jak svépomocí zaizolujete sklep? Podrobný postup naleznete níže v článku.

Zvolený typ minerální hydroizolace KÖSTER NB1 GREY je vhodný pro aplikaci pro všechny typy minerálních povrchů. Záměna materiálů a postupu aplikace není přípustná!
 
  1. Před aplikací je nutné odstranit původní omítku ze stěn, keramickou dlažbu z podlahy. Odstraňte i všechny nesoudržné a poškozené části jako nesoudržné části bednících tvárnic stěn či cementového potěru podlahy. Betonový povrch je třeba přebrousit tak, aby došlo k otevření pórů konstrukce, což bude mít za následek proniknutí hydroizolační vrstvy do podkladu. Takto přebroušený povrch se následně vyčistí, zbaví přebytečného prachu a poškozených, uvolněných částí.
  2. V případě, že stěny či podlaha budou obsahovat drobná místa prohlubní či kavern, lze tato místa vyspravit vysprávkovou maltou KÖSTER Repair Mortar Plus.
  3. Prostup kanalizace přes obvodovou suterénní stěnu je třeba řádně utěsnit materiálem KÖSTER KB-Flex 200.
  4. Ve styku mezi svislou stěnou a podlahou se vytvoří náběhový fabion. K realizaci fabionů použijte vysprávkovou maltu KÖSTER Repair Mortar Plus, která je odolná vůči tlakové vodě. Doporučuje se, aby poloměr oblouku fabionu měl 5cm. Stejně tak se tato vysprávková malta použije i na místech, kde bude třeba část povrchu reprofilovat. ve vylomení rohu bednících tvárnic a vyplnění velkých spár mezi cihlami a pod.
  5. Vyčištěný a vyspravený povrch stěn a podlahy se následně napenetrujte nátěrem KÖSTER Polysil® TG 500. KÖSTER Polysil® TG 500 je řídký kapalný produkt na bázi kombinace polymerů a silikátů pro ochranu minerálních podkladů. Na zasolených a vlhkých podkladech vede k redukci množství pórů a tím snižuje riziko vzniku možných výkvětů krystalizujících solí.
  6. Následně, na řádně připravený podklad bude aplikována vodonepropustná, minerální hydroizolace KÖSTER NB1 Grey, která se mísí s KÖSTER Koster NB1 Flex. Aplikována bude min. ve dvou až třech vrstvách. Každá další vrstva je aplikována až po úplném zaschnutí té předcházející. Před aplikací další vrstvy je nutno povrch mírně navlhčit. Vrstvy se aplikují vždy kolmo jedna na druhou.
  7. Po úplném zaschnutí a aplikaci poslední vrstvy bude povrch ošetřen nástřikem KÖSTER Polysil® TG 500, který celý povrch pevně uzavře.
  8. Pro dosažení krásnějšího vzhledu stěn lze na KÖSTER Polysil® TG 500 aplikovat sanační omítku KÖSTER Restoration Plaster Grey. Sanační omítka se aplikuje nejdříve jako sanační přednástřik „spritz“ z této omítkové směsi nejdříve po 7 dnech od aplikace Koster NB1 Grey a následné aplikace sanační omítky. Následně na to se aplikuje KÖSTER Fine Plaster v barvě starobílá. V případě, že se rozhodnete stěny ještě přemalovat, je mimořádně důležité použít pouze malovky vhodné pro sanační omítky s vysokou paropropustností

 

Jak na aktivní průsaky? Izolace z negativní strany za průtoku vody.

V případě, že by byl na místě pozorován přímý průsak vody do interiéru, tak ještě před zahájením sanačních prací použijte vysoce reaktivní prášek KÖSTER KD 2 Blitz s extrémně krátkou dobou tuhnutí. Z prášku je třeba si vyformovat kouli, vytlačit z ní vzduch a následně ji přitlačit na průsak a podržet, dokud se voda nezastaví.

 

Vedení elektroinstalace v prostoru.

Vzhledem k tomu, že elekroinstalace se nesmí zasekávat nebo vrtat do již zhotovené hydroizolační stěrky, je třeba kabeláž kotvit pouze po stěně na pomocné profily nebo kabelové lišty, které se k podkladu přichytí lepidlem.

Také lze předem vysekat drážky pro kabeláž, do kterých se aplikuje hydroizolační nátěr. Potom vložit kabeláž a zaomítat. Tím se neporuší hydroizolační nátěr dalšími pracemi.

 

 

 technický manažer - Ing. Jan Lukačovič