Velmi často se setkáváme s nesprávným ukončením hydroizolační vany u nepodsklepených objektů. Hydroizolace má být vytažena alespoň 30cm nad úroveň budoucího okolního terénu. V ideálním případě se přečuhující hydroizolace (uvažujeme nejčastěji používanou hydroizolaci - IPA) mezi základy domu a obvodovou stěnou zahne směrem nahoru (může se i směrem dolů).
Tam se přitaví (přikotví) o obvodovou stěnu (nebo směrem dolů o základ). Tento detail se přeloží celým novým pásem IPA tak, že část pásu se přitaví o základ a část o obvodovou stěnu. Tento krycí pás je nahraditelný nebo doplnitelný hydroizolační stěrkou KÖSTER Bikuthan 1C nebo jinou alternativou.
Samozřejmě vše záleží na výšce osazení domu a mnoha dalších faktorech, které na to ovlivňují. V případě šetření na nesprávném místě se provede alespoň zahnutí směrem nahoru a přitavení o obvodovou stěnu domu tak, aby hydroizolační pás sahal alespoň 30cm nad úroveň okolního terénu.
Jak to (ne) udělat?
V praxi se ale tento důležitý detail neřeší nebo se vyřeší pouhým odříznutím přetlačující IPY zarovno s obvodovou stěnou. Tento detail je funkční pouze v případě, že podlaha domu je vysoko (alespoň cca 50cm) nad budoucím upraveným terénem. Jinak to můžeme vnímat jako nedokončenou hydroizolační vanu domu.
Často je tento detail prakticky na úrovni terénu a styrodurový sokl domu jej před vodou nemůže dostatečně ochránit. Mluvíme především o vodě z přívalových dešťů nebo nárazové vodě při jarním odměku sněhu. Voda se protlačí přes spoje styroduru (nebo v závislosti na vyřešení tohoto detailu) až na nechráněné zdivo (na kterém měla být hydroizolace zahnutá směrem vzhůru) a začne zdivem kapilárně vzlínat a v interiéru se v soklové části objeví mokré fleky, které nevypadají esteticky a často začnou. plesnivět, opadá malba a podobně.
Řešení hydroizolační stěrkou
V případě opravy tohoto problému u sanovaného objektu (ale iu novostaveb) se hydroizolační stěrkou (např. KÖSTER Bikuthan 1C nebo jiné) ošetří detail základ/obvodová stěna a to tak, že se vytáhne nová stěrka alespoň předepsaných 30cm nad budoucí okolní terén a nebude tak docházet k promáčení obvodové stěny a následnému vzlínání vlhkosti zdivem. Nahradí tak chybějící zahnutí nebo chybějící krycí ipový pás.
V případě rekonstrukce je třeba odstranit okapový chodník, obnažit základ a izolaci vyhotovit správně. V případě novostaveb se to obejde ještě bez bouracích prací. KÖSTER Bikuthan 1C se nanáší zubovým hladítkem pro nanesení správného množství materiálu a zahladí se rovnou stranou hladítka.
Velmi dobře lze takto hydroizolačně vyřešit i detaily napojení francouzských oken nebo dveří k obvodové stěně, prostupy kabelů nebo kabelových chrániček či potrubí. Také se jednoduše vyhotoví náročné rohy, kouty, odskoky, ozuby. Hydroizolační stěrka je nanášena za studena, čili nehrozí poškození rámů oken plamenem či ohoření polystyrenového zateplení.
Nanášení hydroizolace zvládne jeden pracovník, není nutné mít pracovní četu, jako při natavování ipových pásů. KÖSTER Bikuthan 1C zvládá zemní vlhkost a beztlakovou vodu.
Po nanesení a zaschnutí hydroizolační stěrky lze opravit obnaženou soklovou část zdiva nalepením soklového styroduru, omítnutím, obložením resp. opravit podle původního vzhledu objektu. Stěrka pod úrovní terénu se ochrání například. nopovou fólií a přisype zeminou (příp. vrstvy chodníku či okapového chodníku).
technický manažer - Ing. Jan Lukačovič