K tomu, abychom se doma cítili komfortně a zabezpečili i vhodné podmínky pro bydlení, potřebujeme v místnostech udržovat přiměřenou teplotu i vlhkost vzduchu. Teplota a vlhkost vzduchu v interiéru spolu úzce souvisí. Pojďme si tedy říci víc o tom, jak se přiblížit ideálu?
Ideální vlhkost vzduchu v bytě nebo domě
Ideální vlhkost v obytných prostorách se pohybuje kolem 40 - 55%. V létě se hranice posouvá poněkud níže a dobře snášená relativní vlhkost bývá v rozmezí 35 – 45 %. Změna vlhkosti mimo uváděné rozmezí může mít různé důsledky.
Pokud je vlhkost v bytě vysoká, vznikají vhodné podmínky pro množení bakterií, plísní a hub. Nejde jen o estetický efekt, jak důležitěji vnímáme zdravotní dopady na majitele bytů. V extrémních případech může díky vysoké vlhkosti dojít až k poškození majetku – nábytku, podlah či stěn.
Ani příliš nízká relativní vlhkost v bytě není žádoucí. Suchým vzduchem nejvíce trpí naše sliznice. Jejich vysoušení je asi nejběžnějším příznakem, že vlhkost v bytě není dostatečná. Zdravotní rizika spočívají zejména v tom, že se ztrácí ochranná funkce sliznic před viry a bakteriemi.
Odkud se vlastně vlhkost v bytech bere a jak se jí zbavit?
Hlavní příčinou jakékoli vlhkosti v domácnosti jsme my a naše běžné fungování. Vaření, sprchování, sušení prádla, ale také samotné dýchání. Všechno toto zvyšuje vlhkost v našich příbytcích. Běžná rodina může vyprodukovat 10 až 20 l vodní páry denně. Nejjednodušší řešení je správně vyvětrat.
Při správném větrání okna otevřeme dokořán na několik minut, zpravidla 5 – 10. Ideální je takto provést 3 – 4krát za den, aby došlo k rychlé výměně vzduchu při minimálních energetických ztrátách. A to zejména v zimě, kdy by se větrání mělo spíše pohybovat kolem 4 – 5 minut.
Pravidelné větrání většinou zajistí vhodnou vlhkost vzduchu v interiéru. Pokud je tomu jinak, doporučujeme se poradit se specialisty na zateplení nebo hydroizolace. Tehdy už může jít o problém s ochranou vnější konstrukce bytového nebo rodinného domu.
Elektrické odvlhčovače nebo pohlcovače vlhkosti
Někdy se prostor v bytě nedá jednoduše vyvětrat nebo ani větráním nedosáhneme požadovaných výsledků. (Např. ne každá koupelna má okno, kterým bychom mohli větrat.) Ani tehdy ale není třeba zoufat. Do místnosti můžete umístit odvlhčovač, který tento problém spolehlivě vyřeší.
V závislosti na množství peněz si můžete vybrat mezi elektrickým odvlhčovačem nebo menšími cenově dostupnějšími zařízeními, jako jsou pohlcovače vlhkosti. Princip fungování pohlcovačů je jednoduchý. Do zařízení se vloží tableta, která vlhkost pohltí a změní se na solný roztok. Ten se následně vylije.
4 zásady jak rychle odstranit vlhkost v bytě
- pravidelně větrejte 5 – 10 minut, 3 – 4krát denně
- pokud se na oknech objeví kondenzace, kapky vody otřete, abyste odstranili dodatečnou vlhkos
- při vaření používejte digestoř a poklice na hrnce, vařte při zavřených dveřích, aby se pára nerozšiřovala do jiných místností
- prádlo pokud možno sušte venku
Věříme, že vám naše rady při boji s vlhkostí ve vašem příbytku dobře poslouží a držíme vám palce.
technický manažer - Ing. Jan Lukačovič