Jak správně zhotovit sokl na domě?

Spodní část domu v kontaktu s okolním terénem - sokl je místo na fasádě, které je obzvláště namáháno, ať už dešťovou odstřikující vodou, která s sebou nese nečistoty ze země a špiní tak fasádu objektu, ale atakovaný je i mechanicky.

Co se týká hydroizolačního systému spodní stavby, ten by měl být vytažen nad příští upravený terén kolem domu nejméně 30cm. U podsklepených budov stačí vytáhnout svislou hydroizolaci na tuto předepsanou úroveň.

U nepodsklepených budov vodorovnou hydroizolaci neukončujeme odříznutím zarovno vnějšího zdiva, ale zahneme ji směrem nahoru (v některých případech i dolů) a natavíme (nebo jiným vhodným způsobem přikotvíme, pokud se nejedná o asfaltové pásy NPP). Tento detail ještě přetavíme dalším pásem IPA a to tak, abychom propojili základovou a zděnou část soklu domu a zároveň jsme dodrželi předepsaných 30cm nad budoucí terén. Takto vznikne hydroizolační vana, která je schopna ochránit váš dům i před nárazovou vodou v případě velmi silných lijáků či například jarního odměku sněhu.

Nejednou jsme se v naší praxi setkali s detailem, kde někdo pouze uřízl IPU zarovno obvodové stěny a jelikož byl dům relativně nízko, dešťová voda přetekla přes ochranný styrodur na soklu, dostala se k obvodové stěně, která vodu vsakovala do sebe a v interiéru se objevily kromě mokrých fleků i plísně. Oprava spočívala v demontáži soklu až na obvodovou stěnu, doplnění chybějící hydroizolace, třeba materiálem KOSTER Bikuthan 1C (pro netlakovou vodu a zemní vlhkost) nebo KOSTER Deuxan 2C (pro tlakovou vodu a také ochranu proti radonu). Následně oprava soklu fasády .

V této době je moderní zateplování budov, proto se sokl domu tepelně zaizoluje z pevnějšího odolnějšího extrudovaného polystyrenu (zkráceně XPS) az estetického hlediska se kromě tmavší barvy zrealizuje také mírně uskočený dovnitř. Případně se použije na ochranu soklu keramický nebo jiný obklad, který je ještě odolnější proti mechanickému poškození.

Pozor při montáži polystyrenu, standardně se zateplovací systém kotví tzn. ,,talířovými,, kolíky, které ale vytvoří díru v hydroizolačním systému. Výši, v jaké je třeba začít kotvit, je třeba si pohlídat, abychom nový hydroizolační systém nepoškodili dírami po kotvích.

 

 technický manažer - Ing. Jan Lukačovič