Jak zaizolovat prostup potrubí či kabelů

Jedna z nejčastějších otázek, které od našich klientů dostáváme, je jak zaizolovat kabelový či potrubní prostup přes obvodovou stěnu. Je jedno, zda se jedná o přestup přes stěnu suterénu pod rodinným domem nebo třeba přestup potrubí do vodoměrné šachty. Princip je stejný jako chyba, kterou stavbaři dělají, když přestup řeší.

Nejčastější příčinou je neřešení problému vůbec, přičemž řešení ve fázi stavby je levné a jednoduché. Jednoduše se do hydroizolačního systému (nejčastěji hydroizolační asfaltové pásy IPA) vyřízne díra, přes kterou potrubí vede ven a hotovo. Namísto opravy poškozeného místa se jáma zasype a přes proříznutý hydroizolační systém voda teče rovnou dovnitř stavby (sklepy, šachty a podobně).

To minimum, co je třeba udělat, je použít například tekutou gumu a vyztužovací textilii k opravě přestupu z vnější strany, dokud je k němu snadný přístup a náklady na realizaci jsou minimální. V ideálním případě použít manžety pro prostup potrubí jako originální díl v systémovém řešení hydroizolací.

 

Co udělat, pokud jsou zemní práce hotové, jáma zasypaná, stavba zkolaudovaná a obydlená a přes takový přestup je během deště sklep vytopen?

Ne, polyuretanové pěny nepomohou, nepomůže ani vodostavební beton ani tekutá guma aplikovaná z vnitřní strany. Polyuretanové pěny vydrží obvykle pár dní, někdy ani tolik ne. Vodostavební beton je sice vodonepropustný, ale pouze za určitých podmínek, které zde nejsou splněny (spoj beton-beton nikdy nebude těsnit proti tlakové nebo nárazové vodě z prudkých dešťů) a tekutá guma je materiál, který výborně funguje jako hydroizolace z pozitivní strany konstrukce ( při aplikaci z vnější strany).

Tento případ je však jiný, zde voda tlačí na hydroizolační nátěr opačným směrem (tj. zevně dovnitř na hydroizolaci aplikovanou z vnitřní strany). Pro tento případ se používají hydroizolace z negativní strany konstrukce, jsou to materiály, které po aplikování „přerůstají“ (krystalizují) do podkladu, pevně se jej přichytí a voda je „neodtlačí“ od konstrukce, stanou se její součástí. Ale zpátky k netěsným přestupům. Pojďme si říci, jak opravit přetékající přestup již na hotové stavbě, případně hotové šachtě.

V našem případě použijeme materiál KOSTER KB Flex 200. Jedná se o jednosložkový trvale pružný tmel připravený přímo k použití, který funguje okamžitě. Je však třeba dodržet pár pravidel při aplikaci.

V první řadě tmel KB Flex 200 je trvale pružný, to znamená, že zůstane vždy takový, jaký vyjde ven z tuby. Proto je třeba zajistit, aby se potrubí (nebo kabel či kabelový svazek) nehýbal. Zde si pomůžeme rychlotuhnoucí opravnou vodotěsnou maltou KOSTER Repair Mortar. V ideálním případě se snažíme ochránit tmelení mezi dvěma vrstvami malty Repair Mortar.

Postup je následující: Rozděláme si menší množství KOSTER Repair Mortar a natlačíme ho do potrubního prostupu co nejvíce dozadu, čímž vytvoříme ,,betonovou, bariéru jednak proti nečistotám, ale hlavně jako zábranu proti hýbání potrubí (samozřejmě potrubní prostup jsme si předtím vyčistili od hlíny a nečistot). Necháme 1-2hodiny vytvrdnout (KOSTER Repair Mortar je rychlotuhnoucí malta). Potom natlačíme zátku z tmelu KOSTER KB Flex 200 a to způsobem, že pokud mezera mezi potrubím a otvorem široká „1“, tak natlačíme 1,5 násobek tmelu. Příklad: mezera mezi potrubím a otvorem je 2cm, tak namačkáme 2x1,5=3cm silnou bariéru tmelu.

Nakonec takto aplikovaný tmel opět ochráníme zátkou (bariérou) z Repair Mortaru, který zahladíme zarovno vnitřní strany obvodové stěny. Čili vznikne zátka z trvale pružného tmelu ochráněná mezi dvěma vrstvami pevné „betonové“ zátky z Repair Mortaru. Repair Mortar zabrání hýbání potrubí, pohyb by způsobil odtlačení tmelu, který se nevrátí do původní polohy, jelikož je trvale pružný. Tmel zase zajistí těsnost prostupu. V případě, že otvor, resp. mezera mezi potrubím a otvorem je velmi malá, není nutné použít Repair Mortar jako spodní zátku, lze použít hned tmel a ten ochránit vrchní zátkou z Repair Mortaru.

Pokud je potrubí pevné, když jej drží zasypaná zemina, v zásadě není nutné použít Repair Mortar, vše ale záleží na podmínkách a toho, čeho chceme dosáhnout. Někdy je mezera mezi potrubím a otvorem příliš velká, někdy není otvor ,,šalovaný, (tj. zhotovený z bednění), ale je dodatečně vysekaný, tím pádem nerovnoměrný a nepěkný a je třeba jej vyspravit a to lze právě s vysprávkovou vodotěsnou maltou KOSTER Repair Mortar.

Podstatou je použít tmel a ochránit potrubí před pohybem. Podobným způsobem utěsníme kabelový svazek. Zde je důležité izolovat každý kabel zvlášť. Čili kabelový svazek rozdělit a poté tmelit způsobem takovým, že zatmelíme, vložíme do tmelu jeden kabel, zatmelíme, vložíme další kabel a takto pokračujeme s každým jedním kabelem samostatně. Podstatou je, aby byl tmel mezi všemi kabely, pouze tehdy bude přestup těsný. Určitě netmelte kabelový svazek najednou nebo nebodaj v chráničce, v tzv. husím krku, tudy by voda přetekla do interiéru a to je to, co nechceme.

Abychom se vyhnuli tomuto typu prací, je třeba dbát na správnou hydroizolaci již během výstavby, později jsou náklady řádově vyšší a práce mnohem náročnější.

Je mnohem jednodušší investovat pár eur během výstavby, než později odčerpávat či vysávat vodu ze sklepa, vyhazovat plesnivé promočené věci a řešit náročnější sanaci z vnitřní strany.

 

 technický manažer - Ing. Jan Lukačovič