Průnik vody přes střešní fólie můžeme zaznamenat, když povolí některý ze spojů, nejčastěji některý ze složitých obtížně realizovatelných detailů. Jsou to nejrůznější nepravidelnosti na střeše, prostupy konstrukcí, komínů, kabelů, střešní vpusti a jiné. Nejsou výjimkou ani netěsnosti v liniovém spoji na ploše. Z praxe se často setkáváme také s proraženou fólií, kdy se na střeše najde nějaký ostrý předmět.
Může to být ostrý kamínek z boty, ořechová skořepina, kterou nanosí ptáci atp. Chozením po střeše se může zašlápnutím něčeho ostrého fólie propíchnout. Fóliové střechy, obzvlášť ty nechráněné dalšími vrstvami nejsou určeny pro trvalé zatížení chůzí (s výjimkou občasných servisních úkonů, revizí apod.). Je tedy možná oprava střešní fólie?
Pokud je fólie poškozena
Pokud se střecha přece jen poškodí, fólii lze opravit. V případě, že fólie je nová nebo nemá více než pár let (záleží na typu fólie, výrobce...) lze díru či poškození zavařit záplatou. Pokud je fólie staršího data výroby, je vysoce pravděpodobné, že oprava střešní fólie přivařením záplat již nebude možná. Je to způsobeno degradováním materiálu, ze kterého je fólie vyrobena. Týká se to hlavně starších PVC fólií, ze kterých se postupem času odpařují a odplavují změkčovadla az ohebné PVC fólie se stane ztvrdlý málo ohebný plast, který má tendenci se lámat, případně povolují spoje.
Takovou starou fólii již nelze svařovat a v případě opravdu staré fólie nepomůže ani chytrý svářeč fólií. Bohužel jsme se setkali i „low cost“ typy fólií, které byly již po 2 letech problémové. U extrémně zničených fólií umíme využít i technologii Canada Rubber N500 a fólii zalepit záplatou s tekutou gumou – zejména v případě, je-li nutná rychlá svépomocná oprava střešní fólie.
Při návrhu fóliového hydroizolačního systému (třeba střechy) můžete použít hydroizolační fólii KÖSTER TPO vyrobenou z pružného polyolefinu s vysokou rozměrovou stabilitou a odolností vůči perforaci. Membrány KÖSTER TPO jsou UV-stabilní, odolné vůči stárnutí, mikroorganismům a mohou být aplikovány přímo na staré bitumenové membrány. Vyznačují se ekonomickou pokládkou. (Ušetřit lze například nepoužitím separační geotextilie, TPO fólie jsou kompatibilní s bitumeny či polystyrenem, nereagují spolu.)
Pokud neumím zjistit místo poruchy
V případě, že střecha zatéká, ale neumíme pohledem a kontrolou zjistit, kde se netěsnost nachází, pomůže tvz. jiskrová zkouška. Technik na střeše (nebo tedy na poškozené fólii) připojí zařízení, kterým prochází postupně po celé ploše střechy a hledá netěsnosti. Zařízení přes netěsnosti a díry jiskří, čímž odhalí děravou fólii. Díra se označí obvykle UV odolným fixem a díry se očíslují. Při opravě folie pak postupujeme od díry č.1 až po poslední číslo v pořadí, abychom si byli jisti, že jsme žádnou díru nevynechali.
Ztížené podmínky plochých střech
V případě, že fóliová střecha je chráněna před UV zářením a zatížena štěrkem, je nutno štěrkovou vrstvu odstranit, také odstranit geotextilii. Fólii je třeba umýt, aby bylo možné vůbec začít s hledáním poruch. Tento proces je obvykle nutné rozdělit na více etap, jelikož těžký štěrk nelze nahromadit na jednu hromadu kvůli přetížení střešní konstrukce a obvykle ani snést dolů, je třeba jej přesouvat postupně po střeše ve více etapách. Postupně obnažit části střechy, umýt, identifikovat poruchy a proběhne oprava střešní fólie, rozvinout novou separační vrstvu – geotextilii a štěrk rozprostřít zpět.
Dále pokračovat dalším úsekem se stejným postupem, což je náročné na logistiku (pracovníci se odklízení štěrku, pracovník na jiskrovou zkoušku, pracovník na opravu netěsností, znovu pracovníci na rozprostření štěrku a znovu tentýž postup v další etapě).
Ešte náročnejšia situácia nastáva, ak je typ strechy tzv. ,,obrátená strecha,,. Tam sú na hydroizolačnej fólii poukladané dosky tvrdeného polystyrénu (styroduru) ako tepelná izolácia a tá je priťažená štrkom. Tu sa pridáva ešte rozobratie a uskladnenie dosiek, ktoré sú síce ľahké, ale majú veľký objem. A samozrejme precízne ich poukladať naspäť, aby sme po oprave neoslabili tepelno-izolačnú schopnosť strechy.
Náročné strešné detaily
Extra starostlivosť treba venovať strešným detailom, prestupom konštrukcií cez hydroizolačnú vrstvu strechy alebo precízne vyhotovených zložito tvarovaným detailom. Toto sú obvykle prvé podozrivé miesta, na ktoré sa prihliada, ak strecha zateká. Sú to totiž miesta, kde sa vyskytuje veľké množstvo malých záplat, aby sa dali vyhotoviť rohy, kúty, úžľabia a rôzne časti striech, kde sa stretáva viac strešných rovín. Pri rôznych spojoch a záplatách vo veľkom počte často vznikajú chyby, nedostatočné zvarenie alebo jednoducho prvé povolia degradáciou strešnej fólie. Oprava strešnej fólie často stojí práve na takýchto detailoch.
Záver
Ak sa chystáte stavať a stále nie ste rozhodnutí, aký typ domu by ste chceli... či modernú ,,kocku,, alebo klasický domček so šikmou strechou? Z praktického hľadiska je vhodné vyberať si tvary a typy konštrukcií, ktoré najrýchlejšie odvedú vodu preč od stavby. Ak už plochú strechu, tak voliť, ak je to možné, väčšie spády 6-8% a viac (nie minimálne 1%né spády) a strechu čo naviac plochú (bez výčnelkov, vytŕčajúcich konštrukcií a rôznych zbytočných architektonických prvkov) a bez vrstiev, ktoré zadržiavajú vodu. Ak uvažujete o zelenej streche alebo o rôznych netypických riešeniach, riešte to vo fáze projektu, aby konštrukcie boli správne navrhnuté a aj vo fáze vyhotovenia, aby konštrukcie boli správne zrealizované.
technický manažer - Ing. Jan Lukačovič