OSB desky a tekutá guma Canada Rubber

V případě potřeby lze izolovat i náročné povrchy, jako například OSB desky. OSB deska je tvořena nahrubo pomletými kousky dřevěné dýhy spojené polyuretanovou pryskyřicí. Kromě dobrých vlastností, jako například pevnost desky, cena, je to dobrý alternativní materiál používaný hojně ve stavebnictví a oproti masivnímu dřevu cenově dostupnější, má také jednoho velkého nepřítele a tím je vlhkost. Vlhkost mimo jiné způsobuje objemové změny. Ty mají vliv na okolní konstrukce a také na přilnavost materiálů k povrchu OSB desky a jejich trvanlivost.

 

Hydroizolace OSB desek

Pokud potřebujeme zaizolovat OSB desku, například jako dočasnou stříšku nebo třeba velkorozměrný květináč, lze to udělat nátěrem tekuté gumy Canada Rubber N500. Je však třeba dodržet pár zásad, aby odolnost konstrukce proti vodě byla co nejlepší. Pokud chceme vytvořit trvanlivou konstrukci, je třeba obecně zamezit přístupu vlhkosti k desce. Deska má tendenci absorbovat vlhkost a vyrovnat ji s okolním prostředím. Tím bobtná, zvyšuje své rozměry a tím ovlivňuje materiály na ní aplikované, pokud nejsou flexibilní, časem od desky odpadnou.

Co se týká hydroizolačního nátěru z tekuté gumy, ta je vysoce přizpůsobivá. Ovšem je třeba dodržet následující: Povrch desky je relativně hrbolatý, proto v tomto případě určitě nepostačí jeden nátěr, je třeba aplikovat alespoň dva, přičemž druhý až po úplném zaschnutí toho předešlého. Odhadovanou spotřebu tekuté gumy je třeba počítat minimálně 1,7kg/1m2! V případě použití Canada Rubber N500 to znamená minimálně dva nátěry, u Canada Rubber N300, která má poněkud nižší viskozitu, než N500 (je více tekutá, řidší), se doporučují alespoň tři nátěry (v případě, že tekutá guma zůstane jako finální vrstva) .

Dále je vhodné používat nové nepoškozené desky. Z desek často trčí třísky, ty způsobí přerušení hydroizolační vrstvy a cestu, kterou se vlhkost dostane do desky a způsobí její bobtnání. Čili je třeba zaručit, že po aplikaci nebudou trčet z desky třísky, byť přetřené tekutou gumou, případné třísky odstranit. V tomto případě by to byla na vyčuhující třísce jen tenká vrstva pryže, která povrch desky dostatečně neochrání.

 

Spojování desek

Velmi citlivá místa jsou hlavně okraje desky, kde je deska řezaná. Pokud má tvořit stříšku, je vhodné olemovat ji okapovým plechem, aby voda přímo nestékala po nechráněném řezu. Působením vzdušné vlhkosti deska pomalu bobtná, ale přímo namočením deska výrazně změní své původní rozměry a tvar. To způsobí odtržení lepidel, klebrů či poškození sousedících konstrukcí.

Spoje více desek je nutno přepáskovat vyztužovací textilií a tím vytvořit celistvou hydroizolační vrstvu bez spojů. U větších konstrukcí je doporučeno (dle typu stavby, účelu, předpokládané trvanlivosti…) konstrukce vyrobené z OSB desek dilatovat. Doporučuje se alespoň 2-3mm mezi deskami, v 10metrové linii desek dilatační spára alespoň 25mm. Při těchto spárách je třeba použít pásku, která snese takové pnutí bez poškození.

V případě nepřímo hydroizolačních řešení se obvykle OSB desky chrání polystyrenem s klasickou skladbou fasády. Čili výztužná síťka, fasádní lepidlo a povrch některá z běžně používaných omítek. silikátová struktura a pod.

 

technický manažer - Ing. Jan Lukačovič